Porady

Zaciągnięcie pożyczki nie powinno być decyzją szybką i podjętą lekkomyślnie – istnieją bowiem kwestie, na które koniecznie należy warto zwrócić uwagę.

Postaramy się przybliżyć Państwu te najważniejsze:

Termin spłaty pożyczki

Jest to okres, w którym pożyczkobiorca zobowiązuje się do spłaty zaciągniętego zobowiązania pieniężnego. W przypadku trudnej sytuacji finansowej należy się zatem zastanowić, czy aby na pewno damy radę mu podołać.

Jest to kwestia o tyle istotna, iż niespłacenie pożyczki wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci odsetek.

Jeżeli nie posiadamy sposobności do wywiązania się z zaciągniętej pożyczki na czas, to istotnym jest, aby skontaktować się z pożyczkodawcą, który jest w stanie zaoferować pożyczkobiorcy wydłużenie terminu spłaty.

Ignorowanie wezwań do spłaty oraz zaprzestanie kontaktu z firmą pożyczkową jest natomiast najgorszym, co można w takiej sytuacji zrobić.

Koszty pożyczki

Uzależnione są nie tylko od zaciąganej kwoty oraz długości terminu spłaty, lecz także danego pożyczkodawcy, którzy różnią się od siebie w swych ofertach.
O ile pożyczkodawca jest prawnie zobowiązany do przedstawienia nam RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), to warto także zwrócić uwagę na to, czy w umowie nie znajdują się zapisy wspominające o kosztach dodatkowych pożyczki.

Poszczególne firmy bowiem czasami naliczają dodatkowe opłaty za określone usługi, jak np. dostarczenie gotówki do domu pożyczkobiorcy.

Spłata ratalna

Choć nie jest to jeszcze precedensem, to coraz większe grono firm, udzielających pożyczek pozabankowych, decyduje się na zapewnienie pożyczkobiorcy możliwości spłaty ratalnej.

Jest to o tyle wygodne, że klient nie musi odkładać większej kwoty, gdyż regularnie spłaca te mniejsze – w wcześniej ustalonej ilości oraz kwocie.

Czy z pożyczki można zrezygnować?

Jeżeli chcemy zrezygnować z zaciągniętej pożyczki, to należy powołać się na przepis w postaci Ustawy z dnia 12.05.2011 o kredycie konsumenckim (Dz. U. nr 126, poz. 715 ze zm.).

Nie ma znaczenia czy pożyczkodawcą był SKOK, bank czy inna firma pozabankowa.

Dodatkowo – pożyczkodawca zobowiązany jest to umieszczenia zapisu dotyczącego możliwości rezygnacji z umowy w określonym, ustanowionym przez prawo terminie.

14 dni na odstąpienie od umowy
W 2 tygodnie od zawarcia umowy, klient posiada prawo do jej rozwiązania. Aby to zrobić, należy udać się do siedziby danej firmy osobiście bądź wysłać na jej adres stosowne oświadczenie (w przypadku korzystania z poczty, najlepiej jest wysłać je listem poleconym za potwierdzeniem odbioru).

Rozwiązanie umowy nie jest związane z dodatkowymi kosztami, zaś pożyczkobiorca nie musi podawać powodu odstąpienia od niej. Wymagane oczywiście jest natomiast to, by zwrócić całość pożyczonej kwoty.

 

Firma pożyczkowa a pośrednik finansowy – różnice

Zapewne niektórzy z Państwa się zastanawiają –

dlaczego tworzymy ranking pośredników finansowych, a nie bezpośrednio firm?

Odpowiedź jest prosta – pokaźnie większe możliwości doboru optymalnej i korzystnej pożyczki.

Decydując się na skorzystanie z usług pośrednika, dany użytkownik posiada pewność, iż jego wniosek zostanie rozpatrzony nie względem jednej firmy, lecz znacznie większej ich ilości, a zatem przedstawione mu wyniki będą tymi o najmniejszym koszcie, lecz bez straty na jakości.

Kto może starać się o pożyczkę?

Jest to zależne od danej firmy, lecz podejmując współpracę z wieloma z nich, większość pośredników jest w stanie zapewnić pozytywne rozpatrzenie wniosku dla niemal każdego wnioskodawcy, a zatem aplikować mogą również:

  • Studenci,
  • Osoby podejmujące się pracy na zlecenie,
  • Osoby bezrobotne,
  • Osoby już zadłużone,
  • Osoby przebywające na rencie / emeryturze.